Wróć do strony głównej...

Park Zdrojowy
   Znajduje się w centrum miasta i zajmuje powierzchnię 30 ha. Należy do największych parków na terenie Małopolski. Zaczął powstawać 112 lat temu. Początkowo dominowały w nim drzewa charakterystyczne dla flory miejscowej; górskiej; podgórskiej – świerki, sosny, modrzewie, buki. Z tego okresu pochodzi grupa 9 modrzewi – pomników przyrody usytuowana wzdłuż północnej strony ul. Parkowej. Z czasem drzewostan był uzupełniany o inne gatunki, głównie liściaste i dziś można w parku spotkać grupy wszystkich drzew rosnących w Polsce, a także niektóre charakterystyczne dla innych regionów Europy i Azji. Bogactwo gatunków sprawia, ze powietrze w parku nasycone jest zwłaszcza latem – różnorodnymi olejkami eterycznymi i zapachami.
Interesujące jest również poszycie parku, na którym występują m.in. całe kępy kwitnących wiosną fiołków, pierwiosnków, zawilców i od przedwiośnia do pierwszych śniegów – stokrotek.
Stare drzewa są schronieniem dla wielu ptaków: krukowatych, szpaków, lasów, kwiczołów, dzikich gołębi, sów, kukułek i wszelkiego drobiazgu, zwłaszcza sikorek i rudzików. Dużo radości spacerowiczom, szczególnie dzieciom, dostarczają czarne wiewiórki. Niemal oswojone biorą orzechy z ręki. Oprócz nich późnym wieczorem i w nocy można w parku spotkać jeże i kuny.
Park Zdrojowy rozpoczyna się za wschodnim murem Starego Cmentarza Parafialnego, wzdłuż którego biegnie prowadząca do uzdrowiskowego Szpitala Kardiologicznego dla Dorosłych obsadzona kasztanowcami aleja dr Jordana. W tej części znajdują się: Kawiarnia Parkowa wraz z tarasem i placem zabaw dla dzieci, a nieco głębiej tężnia solankowa i pijalnia wód mineralnych oraz źródło Helena z zabytkową pompą – kiwajką wewnątrz pawilonu.
Północną krawędź parku ogranicza ul. Orkana. Po jej drugiej stronie częściowo w bocznych uliczkach znajdują się sanatoria. Tu na skraju parku znajduje się fontanna zwana przez rabczan nerką. Druga fontanna zbudowana została przed cmentarzem żołnierzy radzieckich usytuowanym za styku ulic Orkana i Parkowej.
Od wschodniej strony granicę parku wyznacza ul. Nowy Świat, a od południa potok Poniczanka z kilkoma kaskadami i biegnącą wzdłuż ścieżką spacerową. Centralną część parku stanowi szeroka, widokowa, dwupasmowa aleja z trawnikami po środku obsadzonymi krzewami i drzewkami ozdobnymi. Jest to strefa słoneczna, więc na znajdujących się tam ławkach można spotkać wielu opalających się ludzi. Aleja rozpoczyna się za kawiarnią „Parkowa” i prowadzi do placyku, przy którym w 2002 roku ustawiono pomnik Jana Pawła II, papieża – turysty. Znajdująca się obok tablica przedstawia szlak papieski w Beskidzie Wyspowym i Gorcach, który tam się rozpoczyna.
Dużą popularnością wśród spacerowiczów cieszy się tzw. „czarna aleja”, najdłuższa, biegnąca równolegle do ul. Orkana od szpitala kardiologicznego do ul. Nowy Świat na wysokości kina „Śnieżka”. W jej wschodniej części usytuowane są dwa place zabaw. Pierwszy czynny od wiosny do jesieni posiada boisko do siatkówki plażowej, kręgielnię, nadmuchiwaną zjeżdżalnię, wypożyczalnię samochodzików dla dzieci. Za nim znajduje się tzw. miasteczko komunikacyjne, a po drugiej stronie alei korty tenisowe. Korzystanie z drugiego placu zabaw jest bezpłatne, znajdują się w nim huśtawki, drabinki do wspinania dla maluchów, piaskownice i karuzela. Pomiędzy oboma placami zabaw biegnie alejka prowadząca nad Poniczankę. Na jej początku często stoją górale proponujący dzieciom przejażdżkę kucykami. Dalej zbudowana została ścieżka zdrowia. Ostatnią atrakcją jest tzw. „Grzybek”. Latem w soboty i niedziele wieczorem odbywają się tam zabawy taneczne. To także miejsce spotkań zakochanych.
Ma rabczański Park Zdrojowy strefy słońca i strefy cienia, część urządzoną i słabo zagospodarowaną (skarpa nad Poniczanką porośnięta wiekowymi sosnami i bujnym poszyciem). Część starych drzew dożywa już kresu. Park zasilany jest tlenem także przez sąsiednie tereny zielone i las na górze Krzywoń od południa, otaczające go ogrody i parki sanatoryjne. W 2010 roku rozpocznie się kompleksowa rewitalizacja parku, w którym powstanie m.in. Ogród Bajek i Baśni oraz ogrody kwiatowe. Przewidziano także w najbliższych latach budowę bulwarów nad Poniczanką.
 Więcej zdjęć w galeriach [ 1 ]  [ 2 ]

Strony związane z tym tematem:


Wróć do strony głównej...

ATRAKCJE I TURYSTYKA
Na łyżwy i sanki
Malowanie na szkle
Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych
PRACOWNIE GARNCARSKIE (FILM)
AMFITEATR
TEATR LALEK RABCIO (FILM)
SKANSEN TABORU KOLEJOWEGO W CHABÓWCE (FILM)
MUZEUM IM. WŁADYSŁAWA ORKANA (FILM)
Park Zdrojowy
Galeria Ewy Łaczek-Daleki
Rodzinny Park Rozrywki RABKOLAND (FILM)
Skate Park
Ścieżki Edukacyjne
Gorczański Park Narodowy
DEPTAK ZDROJOWY-FONTANNA ZE SŁONIAMI (FILM)
Place zabaw
Wieża widokowa na Polczakówce
Galeria Pod Lilianną
PRACOWNIA LUTNICZA (FILM)
FILM - Zakątki Rabki-Zdroju
Na narty i snowboard
Sanie, bryczki, kucyki
Architektura drewniana
TĘŻNIA SOLANKOWA I PIJALNIA WÓD MINERALNYCH (FILM)
Turystyczne Szlaki Narciarstwa Biegowego
Renesansowy dwór na Wysokiej
Orkanówka – Muzeum Władysława Orkana w Porębie WielkiejURZĄD MIEJSKI
INSTYTUCJE I URZĘDY
ATRAKCJE I TURYSTYKA
CZŁONKOSTWO GMINY
HISTORIA MIASTA
MIASTO W LICZBACH
UZDROWISKO
DOKUMENTY STRATEGICZNE
EDUKACJA
KULTURA
SPORT
KOŚCIOŁY
ADRESY
BEZPIECZNA RABKA
MULTIMEDIA
OPIEKA ZDROWOTNA
ORG. POZARZĄDOWE
GOSPODARKA ODPADAMI
MIASTA PARTNERSKIE
STREFA PRZEDSIĘBIORCY
KOMUNIKACJA

2007-05-21


2007-06-06


2015-07-22


2016-11-30


2016-12-30

Harmonogram odbioru śmieci w 2017 roku

2016-12-30

Plan dyżurów aptek w Rabce-Zdroju w 2017

2017-01-02


2017-01-04

Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2017 r.

2017-01-10

Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w 2017 r.

 Urząd Miejski w Rabce-Zdroju 34-700 Rabka-Zdrój, ul. Parkowa 2 tel. 18 2692000, fax. 18 2677700 e-mail: urzad@rabka.pl