Wróć do strony głównej...

Muzeum im. Władysława Orkana

XVII wieczny drewniany kościół pw. Św. Marii Magdaleny - obecnie siedziba Muzeum Władysława Orkana, obrazującego kulturę ludową górali Zagórzan i Kliszczaków, wokół kościoła zabytkowy zespół 15 drzew - dębów i lip zasadzonych.
 
 
Muzeum Etnograficzne im. Władysława Orkana
ul. Orkana 2 tel. 0-18/ 26 76 747
34-700 Rabka - Zdrój

www.muzeum-orkana.pl

Nawet Picasso zachwycił się rzeźbą Chrystusa Frasobliwego, którą każdy z nas może zobaczyć w Muzeum. Powiedział o niej: „gdyby wybuchła kolejna wojna światowa i z powierzchni ziemi zniknęłyby wszystkie stworzone przez człowieka dzieła z wyjątkiem Chrystusa Frasobliwego…, to ta jedyna rzeźba mogłaby śmiało zaświadczyć o genialności ludzkiej rasy”.

Muzeum znajduje się w zabytkowym, modrzewiowym kościółku p.w. Św. Marii Magdaleny z początku XVII wieku. Kościółek otoczony jest kamiennym murem, kryty gontem. W murze jest 14 kapliczek z 1744 r., w których mieszczą się stacje Męki Pańskiej. Przy wejściu na teren kościółka znajduje się kamienna kropielnica z piaskowca z datą z 1839 r. We wnętrzu kościółka warto zobaczyć zabytkowe organy w stylu rokoko, które datowane są na rok 1778 r. Na ścianach i suficie znajdują się piękne polichromie z 1802 r. oraz drewniany ołtarz główny, którego zdobienia polichromowanymi figurami świętych i z obrazem Św. Trójcy adorowanej przez Św. Dominiaka i Franciszka urzekają odwiedzających. Ołtarz ten pochodzi z 2 połowy XIX wieku i jest wzorowany na baroku. Ołtarze boczne, tak jak i chór z organami, dotowane są na 1778 rok. Sposób gry na organach jest bardzo oryginalny, a klawiatura liczy 750 piszczałek metalowych i drewnianych. Rokokowe organy i chór muzyczny stanowią kompozycyjną całość wraz ze zdobiącymi je ornamentami i rzeźbami.

Od 1908 roku zrezygnowano z odprawiania mszy i nabożeństw, co było związane z wybudowaniem nieopodal nowego kościoła, również pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny.

W 1928 roku powstała Komisja Muzealno – Etnograficzna przy Polskim Towarzystwie Tatrzańskim w Rabce – Zdroju, a jej członkowie zaproponowali, aby gromadzić cenne przedmioty. W 1929 roku placówka otrzymała statut i został określony jej program działania, a Władysław Orkan użyczył swojego imienia. Oficjalne Otwarcie Muzeum im. Władysław Orkana nastąpiło w 1936 roku.

W Muzeum zgromadzone są eksponaty przedstawiające kulturę ludową górali, a także znajduje się tutaj największy w Polsce zbiór świątków ludowych. Eksponaty związane są z rzemiosłem, rzeźbą i malarstwem, strojami ludowymi oraz gospodarstwem. Większość rekwizytów pochodzi z XIX oraz XX wieku i odznacza się ogromnym bogactwem treściowym i artystycznym. Większość eksponatów wykonanych jest przez twórców ludowych z okolic, z terenu Podhala, Orawy i Gorców.


Rzemiosło wiejskie:

Eksponaty w większości są dziełem garncarzy z okolic Rabki - Zdrój, są to przedmioty używane do codziennych czynności np. garnki, naczynia, rynki, misy, a także związane z rzemiosłem: ciesielstwem, tokarstwem, bednarstwem.

Strój:

Prezentowane są tutaj stroje góralskie, a także przedmioty służące do obróbki lnu i wełny. Przedstawione są sposoby wyszywania strojów i wyprawiania skór.

Obrzędy:

Ta ekspozycja przedstawia obrzędy i przedmioty z nimi związane. Ze Świętami Bożego Narodzenia związane są szopki, podłaźniczki czy turoń. Są również eksponaty związane z Zielonymi Świątkami i Wielkanocą. Znajdują się tu także instrumenty muzyczne i zabawki, wyrabiane przez twórców w większości dla własnych dzieci.

Sztuka ludowa:

Malarstwo i rzeźba przedstawiają postacie Chrystusa i Matki Boskiej oraz Świętych. Uwagę zwraca rzeźba Św. Jana Nepomucena w stylu barokowym i figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVIII wieku.

Możemy także podziwiać piękne obrazy malowane na szkle, na desce, płótnie, papierze. Myślą przewodnią tych obrazów są treści religijne.

Muzeum im. Wł. Orkana
34-700 Rabka-Zdrój
ul. Sądecka 6
tel. biuro: (18) 26 76 289
fax: (18) 26 76 365
kościółek - ekspozycja: (18) 26 76 747

e-mail:
biuro@muzeum-orkana.pl
Ekspozycja stała w kościółku czynna:
w sezonie:
od 1 maja do 31 sierpnia - codziennie od 9.00 do 17.00
z wyjątkiem: 3 maja - Święto Konstytucji
Święta Bożego Ciała (święto ruchome)
15 sierpnia z uwagi na Święto Wojska Polskiego i Święto Wniebowzięcia NMP (w tych terminach muzeum jest nieczynne)
poza sezonem:
od 1 września do 30 kwietnia od 9.00 do 16.00 (poniedziałek  nieczynne)
CENY BILETÓW WSTĘPU
Bilet wstępu - 7 zł.
Bilet wstępu ulgowy - 5 zł.
Dodatkowe usługi - informacja tel. biuro Muzeum
Więcej na stronie:  
www.muzeum-orkana.pl 

Strony związane z tym tematem:


Wróć do strony głównej...

ATRAKCJE I TURYSTYKA
Na łyżwy i sanki
Malowanie na szkle
Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych
PRACOWNIE GARNCARSKIE (FILM)
AMFITEATR
TEATR LALEK RABCIO (FILM)
SKANSEN TABORU KOLEJOWEGO W CHABÓWCE (FILM)
MUZEUM IM. WŁADYSŁAWA ORKANA (FILM)
Park Zdrojowy
Galeria Ewy Łaczek-Daleki
Rodzinny Park Rozrywki RABKOLAND (FILM)
Skate Park
Ścieżki Edukacyjne
Gorczański Park Narodowy
DEPTAK ZDROJOWY-FONTANNA ZE SŁONIAMI (FILM)
Place zabaw
Wieża widokowa na Polczakówce
Galeria Pod Lilianną
PRACOWNIA LUTNICZA (FILM)
FILM - Zakątki Rabki-Zdroju
Na narty i snowboard
Sanie, bryczki, kucyki
Architektura drewniana
TĘŻNIA SOLANKOWA I PIJALNIA WÓD MINERALNYCH (FILM)
Turystyczne Szlaki Narciarstwa Biegowego
Renesansowy dwór na Wysokiej
Orkanówka – Muzeum Władysława Orkana w Porębie WielkiejURZĄD MIEJSKI
INSTYTUCJE I URZĘDY
ATRAKCJE I TURYSTYKA
CZŁONKOSTWO GMINY
HISTORIA MIASTA
MIASTO W LICZBACH
UZDROWISKO
DOKUMENTY STRATEGICZNE
EDUKACJA
KULTURA
SPORT
KOŚCIOŁY
ADRESY
BEZPIECZNA RABKA
MULTIMEDIA
OPIEKA ZDROWOTNA
ORG. POZARZĄDOWE
GOSPODARKA ODPADAMI
MIASTA PARTNERSKIE
STREFA PRZEDSIĘBIORCY
KOMUNIKACJA

2007-05-21


2007-06-06


2015-07-22


2016-11-30


2016-12-30

Harmonogram odbioru śmieci w 2017 roku

2016-12-30

Plan dyżurów aptek w Rabce-Zdroju w 2017

2017-01-02


2017-01-04

Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2017 r.

2017-01-10

Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w 2017 r.

 Urząd Miejski w Rabce-Zdroju 34-700 Rabka-Zdrój, ul. Parkowa 2 tel. 18 2692000, fax. 18 2677700 e-mail: urzad@rabka.pl